Kancelaria czynna codziennie po Mszach Świętych z wyjątkiem niedziel i świąt.
W sprawach związanych z zawarciem sakramentu małżeństwa termin ustalamy z duszpasterzem.
Sakrament Chrztu Świętego
1. Sakrament Chrztu podczas Mszy Świętej:
a/ Sakrament Chrztu udzielany jest w drugą niedzielę miesiąca na Mszy św. o godz. 10:00,
b/ w przypadku Świąt Bożego Narodzenia – w święto św. Szczepana 26 grudnia o godz. 11:30,
c/ w przypadku Świąt Wielkanocnych – w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 11:30,
b/ do kościoła przychodzimy co najmniej 15 min. przed Mszą Świętą,
c/ Przed Mszą Świętą rodzice chrzestni przychodzą do zakrystii, aby złożyć podpisy na odpowiednim formularzu.
2. Chrzest poza Mszą Świętą:
a/ dotyczy Chrztu w innym czasie niż podane powyżej niedziele i święta,
b/ Rodzice i rodzice chrzestni przychodzą na Mszę Świętą, a sakrament Chrztu udzielany jest przed lub po Mszy / datę i godzinę ustalamy w kancelarii parafialnej/,
c/ Przed Mszą Świętą Rodzice chrzestni przychodzą do zakrystii, aby złożyć podpisy na odpowiednim formularzu.
3. Wymagane dokumenty przy zgłaszaniu dziecka do chrztu:
a/ Akt urodzenia dziecka z USC (do wglądu),
b/ dokładne dane osobowe rodziców dziecka,
c/ dane o czasie i miejscu zawarcia ślubu kościelnego rodziców,
d/ Świadectwo ślubu kościelnego rodziców dziecka (dotyczy: przy pierwszym dziecku, gdy ślub był zawarty w innej parafii),
e/ dokładne dane rodziców chrzestnych dziecka (dane personalne i dokładny adres miejsca ich zamieszkania),
f/ w przypadku chrzestnych z innej parafii, dostarczyć zaświadczenie z parafii ich zamieszkania, (najpóźniej w dzień chrztu).
Uwaga!
Zgłoszenia dziecka do chrztu dokonujemy w kancelarii parafialnej nie później niż 10 dni przed chrztem dziecka.
Za zrozumienie - Bóg zapłać!
Wymagania stawiane chrzestnym:
1) nie może być rodzicem dziecka,
2) jest wierzącym i praktykującym katolikiem,
3) ukończył 15 rok życia,
4) przyjął sakrament bierzmowania,
5) prowadzi życie zgodne z wiarą,
6) nie pozostaje w niekanonicznym związku małżeńskim,
7) jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej.
Uwaga!
Te same wymagania dotyczą świadków bierzmowania.
Sakrament Małżeństwa
„Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta stanowią między sobą wewnętrzną wspólnotę życia i miłości, powstało z woli Stwórcy, który wyposażył je we własne prawa. Z natury jest ono nastawione na dobro współmałżonków, a także na zrodzenie i wychowanie potomstwa. Małżeństwo ochrzczonych zostało podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu”
/KKK 1660/
Czynności prawno-duszpasterskie Sakramentu Małżeństwa
Małżeństwo jest instytucją społeczną, którą muszą kierować pewne przepisy prawne, które określają warunki ważności i godziwości zaistnienia małżeństwa i zarazem pewne wymagania duszpasterskie, które by dawały moralną gwarancję trwałości i nierozerwalności zaistniałego związku małżeńskiego. Przyjrzyjmy się tym przepisom.
- Kiedy i do kogo zgłaszają się narzeczeni?
Kiedy? Zgodnie z Instrukcją wydaną przez Episkopat Polski narzeczeni mają obowiązek zgłosić proboszczowi zamiar zawarcia małżeństwa na trzy miesiące przed ślubem. Prosimy o zachowanie tego przepisu. Jeżeli narzeczeni nie zachowają go, trzeba prosić Kurię Diecezjalną o dyspensę od zachowania trzech miesięcy bezpośredniego przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa.
Obydwoje narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej. Jedna i druga strona musi złożyć oświadczenie o dobrowolności i osobistej decyzji zawarcia małżeństwa. Nie może tego zrobić za nią ktoś inny.
Do którego proboszcza się zgłosić? Prawo kanoniczne postanawia, że narzeczeni mają się zgłosić w celu załatwienia potrzebnych formalności do proboszcza parafii, w której jedno z nich ma pobyt stały, albo pobyt tymczasowy, albo nawet miesięczny pobyt. Tym bowiem proboszczom przysługuje prawo asystowania przy zawieraniu małżeństwa. Narzeczeni pochodzący z różnych parafii sami ustalają, gdzie będzie brany ślub, a tym samym i to, do którego z proboszczów udadzą się celem załatwienia formalności. Dawny polski zwyczaj mówił o załatwianiu tych spraw w parafii narzeczonej i jeżeli nie ma poważniejszych racji, staramy się ten zwyczaj respektować.
W naszej parafii prosimy, aby narzeczeni ustalili termin spisania prot
- Po co narzeczeni zgłaszają się do proboszcza?
Potrzebne jest urzędowe stwierdzenie, ze strony Kościoła, czy kandydaci odpowiadają warunkom stawianym przez Kościół by mógł zaistnieć Sakrament Małżeństwa.
Tę rolę w imieniu Kościoła spełnia proboszcz, który stwierdza, czy narzeczeni:
- są stanu wolnego,
- nie mają żadnych przeszkód małżeńskich, a gdyby takie zaistniały, stara się o dyspensę czyli zwolnienie od przeszkody,
- odpowiadają tym wszystkim wymogom, jakie stawia prawo, by małżeństwo było zawarte ważnie i godziwie.
- Co mają przynieść?
- Dowód osobisty.
- Metryka chrztu. W związku z metryką trzeba pamiętać, aby była niedawno wydana. Nie wystarczy więc ta, zachowana od I Komunii św. czy od Bierzmowania. Ważność metryki potrzebnej do ślubu wynosi sześć miesięcy — licząc od daty wystawienia do daty ślubu. Metrykę wybieramy w parafii, w której zostaliśmy ochrzczeni.
Jeżeli ktoś został ochrzczony w parafii, w której spisywany jest protokół przedślubny, nie przedkłada metryki chrztu. - Wdowiec i wdowa przedkładają świadectwo zgonu współmałżonka.
- Świadectwo nauki religii z ostatniej klasy szkoły podstawowej i ostatniej klasy szkoły średniej.
- Świadectwo katechizacji przedmałżeńskiej (tzw. „Kurs przedmałżeński”). Kurs ten jest wymagany do zawarcia Sakramentu Małżeństwa i trzeba wcześniej zatroszczyć się o jego ukończenie.
- Treść rozmowy — o co ksiądz pyta?Jest pewien zestaw pytań, które kapłan stawia wszystkim, załatwiającym przyszły ślub. Pytania te znajdują się w specjalnym formularzu, który nazywa się protokołem kanonicznego badania narzeczonych.
- Co narzeczeni otrzymują i co załatwiają?
Skierowanie do Katolickiej Poradni Rodzinnej
Skierowanie na Dzień Skupienia
Kartkę do spowiedzi
Te spowiedzi narzeczeni powinni odbyć dwie. Pierwszą zaraz po daniu na zapowiedzi — powinna to być spowiedź z całego dotychczasowego życia. Drugą spowiedź odbywają w dzień lub w przeddzień ślubu (lub wcześniej — lecz tak, by w łasce uświęcającej przystąpić do Sakramentu Małżeństwa)
Formularz o wygłoszenie zapowiedzi
Jeżeli jedna ze stron jest z innej parafii, otrzymuje formularz o wygłoszenie zapowiedzi w parafii z której pochodzi. Zanosi ten formularz do parafii, w której mieszka, a po wygłoszeniu zgłasza się tam po odbiór wygłoszonych zapowiedzi i dokument ten przynosi do parafii w której był sporządzony protokół.
Powtórne spotkanie w kancelarii
Po skompletowaniu wyżej wymienionych dokumentów narzeczeni zgłaszają się powtórnie do kancelarii, gdzie był spisywany protokół. Zostaje uzupełniona druga część protokołu i omawia się szczegóły dotyczące samego obrzędu ślubu.
Jeżeli narzeczeni chcą, można wtedy wystawić licencję na udzielenie ślubu w innej parafii.
- Małżeństwo konkordatowe
W związku z postanowieniami art. 10 Konkordatu i po uchwaleniu odpowiednich zmian w ustawodawstwie polskim, zaistniała w Polsce instytucja małżeństwa konkordatowego, a więc małżeństwa kanonicznego, które — po spełnieniu odpowiednich warunków — będzie pociągało za sobą również skutki przewidziane w prawie polskim.
Zasadniczo wszystkie małżeństwa kościelne winny mieć gwarantowane skutki cywilne, przewidziane prawem polskim. Może to się dokonać w dwojaki sposób:
- przez zawarcie małżeństwa konkordatowego,
- przez uprzednie zawarcie małżeństwa cywilnego wobec kierownika urzędu stanu cywilnego, a następnie małżeństwa kanonicznego.
Do godziwego zawarcia małżeństwa wymaga się ukończenia 18 roku życia zarówno przez mężczyznę, jak i kobietę.
Aby zawrzeć małżeństwo konkordatowe i uzyskać skutki cywilne narzeczeni mają obowiązek przedłożenia trzech egzemplarzy „Zaświadczenia o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa” (tzn. O braku przeszkód z prawa polskiego do zawarcia małżeństwa), sporządzone przez kierownika urzędu stanu cywilnego miejsca zamieszkania jednego z narzeczonych. Zaświadczenie to jest ważne trzy miesiące od dnia jego wydania do dnia ślubu.
Zaświadczenie to w trzech egzemplarzach podpisują nowożeńcy /podczas uroczystości/ i dwaj pełnoletni świadkowie w zakrystii kościoła /przed ślubem/. Jeden z tych egzemplarzy wypełniony i podpisany przez szafarza Sakramentu Małżeństwa i księdza Proboszcza małżonkowie otrzymują po zakończeniu ceremonii. Mogą również kilka dni po ślubie odebrać w Urzędzie Stanu Cywilnego cywilny Akt Małżeństwa.
P.s.
Kancelaria parafialna czynna w dni powszednie codziennie po Mszy św. za wyjątkiem kościelnych świąt i uroczystości.
Termin ślubu, spisania protokołu przedślubnego i pierwszej rozmowy ustalamy osobiście z duszpasterzem.
Duszpasterze udzielają również dodatkowych informacji na temat zawarcia Sakramentu Małżeństwa w tutejszej parafii.
Sakrament namaszczenia chorych
„Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Jk 5,14-15)
„Przez święte chorych namaszczenie i modlitwę kapłanów cały Kościół poleca chorych cierpiącemu i uwielbionemu Panu, aby ich podźwignął i zbawił (por. Jk 5,14-16), a nadto zachęca ich, aby łącząc się dobrowolnie z męką i śmiercią Chrystusa, przysparzali dobra Ludowi Bożemu” (KK 11; por. KKK 1499)
Sakramentu namaszczenia chorych można udzielić:
- „wiernemu, który po osiągnięciu używania rozumu, znajdzie się w niebezpieczeństwie śmierci na skutek choroby lub starości” (KPK 1004, par. 1; por. KKK 1514, 1528, 1523; SCh 8), przy czym chory nie musi znajdować się „w ostatecznym niebezpieczeństwie utraty życia” (KKK 1514);
- osobom starszym, „u których pogłębia się słabość” (KKK 1515);
- osobom, które czeka „trudna operacja” (KKK 1515), jeśli jej przyczyną jest niebezpieczna choroba ;
- chorym dzieciom, o ile „mają już przynajmniej ogólną świadomość dokonujących się czynności”;
- „chorym, którzy – będąc przytomni na umyśle – przynajmniej pośrednio o niego prosili” (KPK, kan. 1006);
- „chorym, którzy stracili już przytomność lub używanie rozumu […] jeśli wiadomo, że gdyby mieli świadomość jako wierzący, prosiliby o namaszczenie” (SCh 14); „W wątpliwości, czy chory osiągnął używanie rozumu, czy poważnie choruje albo czy rzeczywiście już umarł, należy udzielić tego sakramentu” (KPK, kan. 1005);
- ponownie, jeśli po przyjęciu namaszczenia chory odzyskał zdrowie, a następnie popadł w nową ciężką chorobę (KKK 1515; KPK, kan. 1004, par. 2), lub „jeśli choroba się pogłębia” (KKK 1515; por. KPK, kan. 1004, par. 2).
Reasumując:
„Za każdym razem, gdy chrześcijanin zostaje dotknięty ciężką chorobą, może otrzymać święte namaszczenie; również wtedy, gdy już raz je przyjął i nastąpiło nasilenie się choroby” (KKK 1529).
Sakramentu namaszczenia chorych mogą udzielać wyłącznie kapłani (prezbiterzy lub biskupi) (KKK 1530; por. KKK 1516; KPK, kan. 1003).
Sakrament namaszczenia chorych udziela specjalnych łask chrześcijaninowi, który „doświadcza trudności związanych ze stanem ciężkiej choroby lub starości” (KKK 1527).
Namaszczenie chorych jest sakramentem „żywych”, to znaczy, że winno być przyjmowane w stanie łaski. Formuła bowiem nie jest formą absolucji na wzór sakramentu pokuty. Namaszczenie gładzi grzechy lekkie. Grzechy ciężkie gładzi tylko w przypadku niemożności ich wyznania przez chorego. Wszyscy pragnący przyjąć sakrament namaszczenia chorych winni zatem wcześniej przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.
Modlitwa: „Módlmy się. Boże miłosierny, Pocieszycielu strapionych, wejrzyj łaskawie na swojego sługę, który Tobie ufa. Niech łaska namaszczenia przyniesie mu ulgę w ciężkim strapieniu, a Ciało i Krew Twojego Syna niech będą dla niego pokarmem na drogę, która wiedzie do prawdziwego życia”
Sakrament namaszczenia chorych w duszpasterstwie :
Sakramentu namaszczenia chorych udzielamy:
Podczas specjalnych nabożeństw w kościele dla osób starszych i chorych;
Na indywidualne wezwanie do chorego w domu;
Na miejscu poważnego nieszczęśliwego wypadku - osobie, która ucierpiała.
Wzywając kapłana do chorego trzeba zorientować się:
- czy chory jest w stanie świadomości,
- czy chory jest w stanie przyjąć Komunię św. „Wiatyk” – /wtedy kapłan oprócz olejów zabiera z sobą także Najświętszy Sakrament/.
W domu chorego przygotowujemy na stoliku przykrytym białym obrusem :
- wodę święconą,
- krzyżyk i świece,
- miejsce na rozłożenie korporału i bursy,
Podczas udzielania sakramentu chorych i „Wiatyku” byłoby dobrze , aby uczestniczyli przy tych obrzędach także najbliżsi domownicy osoby chorej.
Uprzejmie prosimy o podwiezienie kapłana do domu osoby pragnącej przyjąć ten sakrament.
Pogrzeb katolicki
1. Uzgadniamy z duszpasterzem termin pogrzebu (w kancelarii parafialnej).
2. Dostarczamy potrzebne dokumenty:
• akt zgonu,
• karta zgonu – od lekarza,
• zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku (Komunii świętej), jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala),
• zgoda parafii zamieszkania, jeśli pogrzeb dotyczy Zmarłego z innej parafii.
3. Z grabarzem (gospodarzem cmentarza) ustalamy lokalizację grobu.
4. Uzgadniamy posługę z kościelnym i organistą.
5. W przypadku korzystania z kaplicy przykościelnej – uzgadniamy zakres z duszpasterzem.
6. W przypadku pozyskania tzw. „Zasiłku pogrzebowego” – duszpasterzowi podajemy dane personalne osoby, która będzie te formalności załatwiać (duszpasterz wydaje stosowne zaświadczenie o pogrzebie celem przedstawienia w ZUS-ie lub KRUS-ie).
7. Wypada, aby członkowie najbliższej rodziny Zmarłego przystąpili do Komunii św. na Mszy św. pogrzebowej, zatem należało by przystąpić do spowiedzi w terminie wcześniejszym, gdyż w czasie liturgii pogrzebowej nie ma takiej okazji.